To jak z tym chlebem?
- mysufitway
- 3 lut 2021
- 3 minut(y) czytania
Jeśli planujesz zrzucić wagę, nigdy nie „wyrzucaj” wszystkich węglowodanów prostych w jeden czy dwa dni. Należy stopniowo eliminować wszelkie „śmieciowe jedzenie” w postaci słodyczy czy słodkich napojów. Organizm po pewnym czasie przyzwyczaja się do nich (uzależnia) , dlatego ważne jest, aby rezygnować z węglowodanów prostych sukcesywnie. Zamiast ziemniaków zjedz brązowy ryż, ewentualnie 150g suchej masy makaronu pełnoziarnistego. Zapomnij o sosach na bazie śmietany czy majonezu! W zamian dodaj łyżkę oliwy do posiłku. Podkreślam oliwy nie oleju, najlepiej tej w ciemnych butelkach(!).
Mówiąc o węglowodanach złożonych postanowiłam skupić się na rodzajach chleba. Jaki jest najzdrowszy?
O jakości chleba decyduję rodzaj mąki. Im mąka grubiej mielona tym lepsza, im więcej otrąb tym lepiej. Czytajmy skład pieczywa. Dobrej jakości chleb można poznać również poprzez „przyciśnięcie”. Jeśli wgniecenie nie pozostaje na chlebie i po chwili odskakuje to jest on lepszej jakości. Jak również skóra powinna mieć pęknięcia i być nieco przypieczona. Dodam, że średnia cena za bochenek chleba powinna wahać się od 3 złotych w górę. Chleb musi ważyć, być ciężki. Wiadomo wtedy, że ma odpowiednią ilość wody i jest zrobiony z dobrej jakościowo mąki z dodatkiem otrębów itp.
Najlepszy jest chleb na zakwasie, drożdże= im mniej tym lepiej.
Nie dajmy się zwieść! Ciemny nie musi oznaczać zdrowy. Najczęściej do takiego rodzaju pieczywa dodawany jest karmel E150 (barwnik). TO JEST NIELEGALNE.
Unikajmy pakowanego chleba! Temperatura pakowania dochodzi do 70 stopni, jest on pasteryzowany. Tak czy inaczej dodawany jest dwutlenek siarki. Kupujmy chleb luzem, ewentualnie zawinięty w folie (bez powietrza), który zaraz po przyniesieniu do domu wyciągamy.
Chleb powinien leżeć w papierowym woreczku lub ścierce lekko zwilżonej wodą.

Rodzaje chleba:
- pszenny; tostowy, bagietki, chałki. Chleb najmniej zdrowy, obserwujemy efekt wzdętego brzucha po spożyciu nadmiernej ilości . Zawiera od 3-15 % cukru + drożdże.
- pełnoziarnisty
- żytni; robiony głównie z zakwasu z dodatkiem soli i wody. Dopuszczalna ilość mąki pszennej max 10% + drożdże.
- razowy; stąd nazwa, iż mąka mielona jest tylko raz. Wykorzystuje się całe ziarna, nie wyrzuca się ich po przemieleniu. Wysoka zawartość otrębów, witamin z grupy E i B, składników mineralnych ( wapń, żelazo, fosforan...) jak i błonnika.
- Orkiszowy; polecany w diecie dla osób cierpiących na choroby serca! Orkisz spowalnia rozwój miażdżycy. Cukrzycy! Zamiast cukru użyjcie stewii bądź miodu do wyrobu chleba.
- chleb z dodatkiem dyni, żurawiny, suszonych pomidorów, siemię lnianego, słonecznika, orzechów, śliwki
- pieczywo chrupkie; Chaber- bezglutenowe, bez cukrowe, bez be bez jakichkolwiek witamin. (niestety trafiają na listę węglowodanów prostych)
- Wafle ryżowe (1 wafel 35 kcal) Polecane osobom z celiakią- nietolerancja na gluten.
- Wieloziarniste; Wasa; mąka żytnia, płatki owsiane, sezam. Polecam
****Składniki odżywcze występujące w chlebie****
· Węglowodany (45-70 g/100g pieczywa)
· Tłuszcze (1-9g/100g pieczywa), (1g tłuszczu = 9 kcal)
· Białka (4-10g/100g pieczywa)
· Witaminy (np. B1)
· Błonnik (3-8 g/100g pieczywa)
***A jeśli już mówimy o zdrowym chlebie należałoby podać przepis :D
Niżej podaję super przepis na chlebek orkiszowy na zakwasie.***
Przepis na zakwas
Zakwas orkiszowy stanowi bazę na zaczyn i przygotowuje się go ok. 6 dni przed planowanym wypiekiem ciasta. Do litrowego słoika (lub wysokiego naczynia) wsyp 5 łyżek mąki żytniej(typ 2000) i wlej 5-6 łyżek przegotowanej wody. Całość mieszaj drewnianą łyżką do powstania gęstej masy. Następnie przykryj słoik ściereczką i odstaw na dobę w ciepłe miejsce. Przez następne 5 dni dodawaj do słoika po 1 łyżce mąki, także żytniej, i 1 łyżce wody, za każdym razem dokładnie mieszając do uzyskania gęstej masy.
Przepis na zaczyn
Wlej do miski 60 ml wody, a następnie dodaj do niej mniej więcej 2 czubate łyżki zakwasu i 4 łyżki mąki żytniej. Całość dokładnie wymieszaj. Zaczyn odstaw na ok. 8 godzin.
Przepis na ciasto
Składniki:
· przygotowany wcześniej zaczyn (podam przepis jeśli chcesz :))
· 300 g mąki orkiszowej (tj. 2 szklanki i 1 czubata łyżka)
· szklanka wody- letniej
· szczypta soli
· garść płatków owsianych
Sposób przygotowania:
Comments