top of page

Krwawnik- niedoceniane ziele

Krwawnik łac. Achilea millefolium bylina z rodziny astrowatych występująca prawie w całej Europie i na Syberii. W Polsce rośnie na suchych łąkach, miedzach, przydrożach. Roślina wypuszcza łodygę do 80 cm, lekko omszałą, na szczycie której pojawia się baldachowaty kwiatostan składający się z białych lub lekko różowych drobnych kwiatuszków. Krwawnik kwitnie od czerwca do października. W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele, kwiaty oraz liście krwawnika.

Jeśli nie masz przeciwwskazań do stosowania krwawnika lub nie masz pewności to sprawdź uprzednio czy krwawnik nie wywoła reakcji alergicznej.

Zastosowanie:

  • Zewnętrznie: Napar do przemywania ran

  • Wewnętrznie: Jako lek przeciwzapalny, rozkurczowy, żółciopędny. Stosowany jako lek przeciwkrwotoczny przy hemoroidach, oraz w obfitych miesiączkach. Miejscowo przy trudno gojących się ranach.

Bezpieczne zioło, które zmniejsza poziom glukozy we krwi.

Krwawnik jest bezpieczny- nie wymaga nadzoru lekarskiego, powyżej 12 r życia.

Krwawnik ma szerokie działanie, radzi sobie z brakiem łaknienia, stosowany jako środek pobudzający apetyt, stosowany w łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, w tym wzdęć i oddawania wiatrów.


Jest szczególnie ważny i wskazany przy ciężkich bolących menstruacjach- zawiera witaminę K, witaminy A, C , flawonoidy, cholinę i sole mineralne oraz cynk, miedź, żelazo oraz siarkę. Flawonoidy- Skurcze mięśni stają się mniejsze dzięki przeciwutleniaczom (bóle menstruacyjne).


Produkty lecznicze roślinne należy stosować długotrwale.

Chroni wątrobę przed liopopolisacharydem. Toksyczna bakteria, zbyt dużo węglowodanów. Niestety znaczna część społeczeństwa jest na nią narażona.


Obniża poziom glukozy- cukrzyca typu 1

Obniżanie glukozy we krwi:

- pić razem z : miętą pieprzową (naturalny olejek z mięty pieprzowej Nature's Sunshine), lnem pospolitym, dziurawcem lub mniszkiem lekarskim


Uwaga bardzo ważne, aby konsultować przyjmowanie krwawnika przy lekach przeciwzakrzepowych ! Może wchodzić w interakcję. Wzmacnia działanie wraz z lekami uspokajającymi. Nie należy go również łączyć z lekami zobojętniającymi kwasy żołądkowe. Może zwiększać wydzielanie kwasów żołądkowych.





Dawkowanie- Łączyć z miętą pieprzową, lnem, dziurawcem zwyczajnych i mniszkiem lekarskim.


Przy braku łaknienia oraz dolegliwościach żołądkowo- jelitowych :

1-2 łyżki stołowej ziela zalać szklanką (250ml) wrzącej wody i pozostawić na minimum 20 minut. Pić po szklance naparu 3-4 razy dziennie między posiłkami. W przypadku braku łaknienia pić przed posiłkiem 30minut jak również chlorofil wpływa pozytywnie na łaknienie oraz apetyt.


W dolegliwościach związanych z okresem menstruacji:

0,5-1 łyżki stołowej, zalać szklanką (250ml) wrzącej wody i pozostawić na minimum 20 minut. Pić 2-3 razy dziennie.


Do okładów przy niewielkich uszkodzeniach skóry:

1,5-2 łyżki stołowe ziela krwawnika, zalać wrzątkiem. Odczekać 10-15 minut, zaparzać pod przykryciem i namoczyć opatrunek.


Jeżeli objawy, dolegliwości utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, odczuwalne codziennie, należy skonsultować się z zaufanym lekarzem lub nutricjologiem.


Przeciwwskazania w stosowaniu regularnym-

- ciąża (stymuluję cykl- ryzyko poronienia, przyjmowanie w dużej ilości)

- karmienie piersią

- może wchodzić z reakcję z lekami na krzepliwość krwi

- nie należy łączyć go zobojętniającymi sok żołądkowy

- nie należy przyjmować go z lekami na uspokojenie oraz zawierających LIT- leki psychoaktywne.


Materiały i badania naukowe dostępne są TUTAJ Między innymi:


20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
unnamed_edited.jpg

Polepszam życie dzięki naturze

Gwarancja jakości ! 

bottom of page