Co wybierzesz na śniadanie?- pszenice czy żyto?
- mysufitway
- 27 sty 2021
- 2 minut(y) czytania
Dzisiejszy post poświęcony będzie węglowodanom. Nie ukrywam, że jest to bardzo obszerny temat i poświęcę na niego odrobinę więcej czasu, być może kolejny post również dotyczyć będzie węglowodanów.

Każdy z was słyszał takie słowo jak węglowodany, ale czy
zastanawialiście się czym one są? Gdzie możemy je spotkać, czy są groźne dla naszego organizmu i czy są w ogóle potrzebne?
Zapraszam do zapoznania się z tą dość obszerną treścią, ale bardzo przyjemną. Postaram podzielić się z wami cennymi informacjami zaczerpniętymi z badań naukowych czy przewodników żywieniowych, porad specjalistów, dietetyków klinicznych czy po prostu swoją wiedzą na temat składnika, który występuje w naszej codziennej diecie.
Czym są węglowodany?
Czy zastanawiałeś się skąd twój organizm bierze energię do działania? Zbyt szybko męczysz się przy wykonywaniu prostych ćwiczeń? Podczas treningu o dużej aktywności fizycznej brakuje ci tchu? Nasz organizm jest jak samochód, potrzebuję paliwa, aby dobrze funkcjonować. Skąd czerpać paliwo? Z pożywienia i napojów! Węglowodany przechowywane są w postaci glikogenu (o którym wspomniałam w poście Czym jest BMR...) w wątrobie i mięśniach.
Zasoby glikogenu należy uzupełniać codziennie.
100 gram glikogenu odpowiada 400 kaloriom (w wątrobie), natomiast aż do 400 gram glikogenu = 1600 kcal przechowywane jest w mięśniach. Glikogen w wątrobie = pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi.
Podczas gdy w naszej krwi spada poziom cukru, glikogen wątrobowy rozkłada się i przenosi glukozę do krwiobiegu. Natomiast glikogen mięśniowy jest paliwem do ćwiczeń.
Tabela dziennego spożycia węglowodanów

źródło: Burke L. ( 2007), Practical Sports Nutrition; Human Kinetics.
Szerszy opis znajdziecie w tabelach poniżej. UMOŻLIWIAM dostęp do całej rekomendacji.
REKOMENDACJE DC/AND/ACSM 2016 - Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, and the American College of Sports Medicine





Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Odnoszą się do liczby jednostek cukru w cząsteczce. Należałoby zwrócić uwagę na to, iż nadmierne spożycie węglowodanów prostych ma negatywny wpływ na zdrowie. Prowadzi do otyłości, cukrzycy, zwiększonego poziom trójglicerydów, chorób związanych z układem krążenia czy nawet nowotworów. Nie bez przyczyny nazwa mojego bloga brzmi „ Jesteś tym co jesz”. Praca nad sobą jest najlepszym lekarstwem, ale najlepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Węglowodany proste (jedna dwie jednostki cukru w cząsteczce), których należałoby unikać lub przynajmniej ograniczyć w znacznym stopniu to na przykład:
- cukier
- wszelkie napoje gazowane (słodzone)
- białe pieczywo (np. chałka – drożdże 320kcal/100g)
- słodycze
- mąka (głównie pszenna)
Węglowodany złożone (jak najmniej przetworzone-patrz tabela z tyłu opakowania),
- pieczywo pełnoziarniste
- warzywa strączkowe; fasola, groch
- kasza gryczana, jęczmienna, jaglana, ryż brązowy czy inaczej - pełno-ziarnisty (naturalny)
- owies, otręby Wnioski wyciągnijcie sami :) Tym miłym akcentem zachęcam do kolejnego postu czyli kontynuacji tematu o naszym wspaniałym tradycyjnym chlebie= węglowodanach...
A tak przy okazji poprawiam zdrowie dzięki naturze ! :) Zapytaj o szczegóły https://PL4349321.e-naturessunshine.com
Comments